Një i persekutar mik i portalit tonë dhe bashkëvuajtës me Hysen Shoshorini, i irrituar, pasi kishte lexuar përshëndetjen e Sali Berishës, për 45 vjetorin e Revoltës së Spaçit na shkruan:

Sali Berisha, tani i ka mbushur mendjen vetës, se është i persekutuar, i dënuar, bashkëvuajtës dhe i torturuar, nga sistemi Hoxhisto-komunist, sepse ai ka qenë… Ballist.Pa patur as turp dhe as fytyrë, Sali Berisha del nëpër shurrtoret e tij mediatike, në përkujtim të 45 vjetorit të revoltës së Spaçit, ku disa djem nënash tentuan të kundërshtonin vuajtjet, terrorin dhe torturat e ferrit të regjimit diktatorial, Spaç.

Kur këto djem vuanin në galeritë e zeza dhe të thella të Spaçit, shoku Sali pikërisht 45 vjet më parë bridhte rrugëve të Parisit, për t’i ndërruar pampersat Hysni Kapos.Ky njeri që nuk hynë tek radha e njerëzve, merr guximin të përshëndes e të kujtoi ato njerëz, të cilët nuk kishin asnjë lidhje me sojin e tij, si pjesë e grupit të xhelatëve. Në mesin e atyre martirëve ka qenë dhe një nga viktimat e tij Hysen Shoshorin, njeriun që shkroi me mijëra letra kundër regjimit dhe Enver Hoxhës dhe që me një të tillë në dorë Sali Berisha i doli deshmitar duke i dhënë denimin me vdekje.

Ky dënim më pas i’u kthye në denim të përjetshëm, dhe doli vetëm pas vitit ’90 për të treguar me gisht Sali Berishën, si njeriun që doli dëshmitar në diktaturë kundër tij.Mirëpo Saliu që fatkeqësisht nuk ka dhënë asnjëherë llogari për të zezat që i ka bërë Shqipëprisë dhe atyre martirve dhe gjithë të persekutuarve duke i tallur dhe përdorur, i ndau e i shpërndau deri sa edhe i vrau e i dogji të gjallë, që Hoxha nuk do ta bënte kurrë kërkon si mbeturinë të riciklohet në pushtet duke bërë “revolucion” kinez sipas kinezrirave të tij. Shoshori e ka peshtyr disa herë në surrat dhe gjithë ato të përndjekur që e njohin por Komunisti nuk dorzohet tani ai është i persekutur sepse ka humbur pushtetin që i la Ramiza Alia

Ja me çfarë hipokrizi tallet sekretar i byrosë partisë dhe varkari i Bllokut për 45 vjetorin e revoltës së Spaçit.Nderim martireve dhe qendrestareve te Spaçit!Te dashur miq, si sot 45 vjet me pare ne Burgun e Vdekjes, siç eshte quajtur me te drejte Burgu i Spaçit, martiret e gjalle te lirise qe perjetonin torturat, vuajtjet me te egra dhe çnjerezore, ne nje akt revolte heroike kunder regjimit ngriten aty flamurin kombetar te lirise, flamurin pa yllin e kuq mbi shqiponjen dy krenare!

Revolta e tyre e Lirise do shtypej me egersine me te madhe nga xhelatet e Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes se Dyte Boterore, por zeri i martireve te saj do te jehonte si nje gjeme e rende ne mbare vendin por dhe boten.Prandaj le te perulemi sot me nderimin me te madh para trimerise, kurajos se organizatoreve te saj; Gjok Zefi, Gezim Çela, Gjet Kadeli, Ylber Merdani, Novruz Golka, Pavllo Popa, Xhavit Lohja, Nuri Stefa, Vaske Orgocka etj, martireve te saj Skënder Dajës, Pal Zefi, Dervish Bejkos, Hajri Pashajit dhe dhjetra e qindra pjesmarresve te tjere ne kete revolte.Por ky 45 vjetor eshte nje thirrje dhe frymezim per çdo shqiptar qe te ngrihemi dhe me nje revolte te pergjithshme te flakim sa me pare regjimin e Edvin Kristaq Rames dhe bastardeve te tjere te eterve mizore!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *