Merrni një lugë çaji piper te kuq dhe hidhenu në një gotë me ujë.
Piperi normalizon punen e zemrës dhe rrjedhjen e gjakut në të gjitha pjesët e trupit. Për më tepër, ky stimulues ndihmon shërimin pas një sulmi në zemër dhe është shumë efektiv kur ndodh gjakderdhja. Gjaku ndalon në momentin e duhur për shkak të efekteve hemostatike të piperit

Ky ilaç konsiderohet si më i miri kur bëhet fjalë për sulme në zemër.

Këto janë përbërësit e nevojshëm:

Pluhur piperi
1-3 speca djeges
alkool(50%)
shishe qelqi (1 litershe)

Si ta përgatisni ilaçin:

Përdorni dorashka per siguri dhe pastaj shtoni piperin pluhur deri te cereku(1/4) i shishes se qelqit. Hidhni pak alkool në shishe deri sa te mbuloni pluhurin.

Perzieni ne blender specat djeges me alkol dhe hidheni ne shishen e qelqit duke plotësuar ¾ e saj.
Tundeni shishen disa here dhe vendoseni në një vend të errët për 2 javë.

Nëse doni që ilaçi të jetë akoma me më i fortë, mbajeni atë për 3 muaj.

Mbani medikamentin në një vend të errët dhe të thatë.

Pacientit që ka përjetuar një atak në zemër ose goditje në tru duhet ti jepet 5-10 pika të përzierjes. 5 minuta më vonë duhet ti jepet perseri kjo sasi pikash. Ky trajtim duhet të përsëritet derisa pacienti të ndihet më mirë.

Nëse pacienti humbet vetëdijen, vendoseni 1-3 pika nën gjuhën e tij.
Cfare perfitimesh sjellin specat djeges?

-Veprojne pozitivisht në sistemin e tretjes. Gjithashtu mund të përdoren për trajtimin e sëmundjeve të tjera.
-Kane veti antifungale dhe antikancerike.
– Pacientët me kancer të mushkërive dhe duhanpirësit këshillohen që të përdorin speca djeges sepse kapsaicina(perberer aktiv qe gjendet ne specat djeges) pengon zhvillimin e tumorit të shkaktuar nga duhani.

-Ndihmojne në lehtësimin e problemeve të stomakut, simptomave të gripit, alergjive, skuqjes, migrenave, artritit, dhimbjes së dhëmbit dhe obezitetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *