Shtimi në peshë dhe obeziteti janë bërë shqetësime të mëdha shëndetësore në botë gjatë viteve të fundit dhe janë përgjegjës për një sërë sëmundjesh dhe kushtesh. Askush nuk i pëlqen të ketë kltë tepërta në trupin e tyre dhe do të bëjë gjithçka për të humbur yndyrën shtesë.

Njerëzit marrin pilula, cajra dhe shtesa të tjera të humbjes së peshës që supozohet të bëjnë mrekulli për humbje peshe, por e vërteta është se ata nuk do të bëjnë një ndryshim të madh dhe do të bëjnë që ju të rifitoni peshene humbur vetëm për një kohë të shkurtër.

Ju mund të humbni peshën duke mos ngrënë, por gjithashtu do të largoni nga trupi vlerat ushqyese e që do të rezultojnë me shumë probleme.

Në këtë artikull, ne do të paraqesim një dietë të thjeshtë të bazuar në limon, e cila do të bëjë mrekulli për peshën tuaj. Lemoni është një përbërës i fuqishëm që digjet nga yndyra që mund të pastrojë trupin tuaj të toksinave dhe mbeturinave dhe të përmirësojë metabolizmin dhe tretjen tuaj. Ja se si duket plani i dietës:
Dita 1: shtrydhni një limon në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pini limonadën 3 herë në ditë. Është shumë e rëndësishme të mos e lini ushqim.
Dita 2: shtrydhni 2 limona në gjysmë litër ujë dhe pini këte pije dy herë gjatë ditës.
Ditë 3 dhe 4: përsëritni planin nga dy ditët e para.
Dita# 5: pini ujë limoni para mëngjesit dhe hani një pjatë me perime jeshile gjatë ditës. Mund të hani bukë, por pa oriz ose patate. Pini një gotë me ujë limoni para se të shkoni në shtrat.
Dita 6: përsërisni planin nga dita e dytë.
Dita 7: në ditën e shtatë, përsërisni planin e dites së parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *