Ky është momenti i pabesueshëm kur një balenë gjigande ka mbrojtur një zhytëse nga një peshkaqen, duke e dërguar një vend të sigurtë.

Pamjet mahitëse janë realizuar në ujërat e Muri Beach, në Ishujt Cook.

Biologia e balenës, Nan Hauser tha se balena 22.680 kg mbrojti atë dhe ekipin e saj nga një peshkaqen tigër duke i vendosur nënkraharor dhe përdori kokën e gojën për ta larguar.

Balena shihet në video duke vendosur 63-vjeçaren nën gjoks dhe madje e dërgon të sigurtë jashtë ujit, raporton Daily Mail.

Nan tha se incidenti, i cili ndodhi në tetor, është provë e natyrës intuitive të balenës për të mbrojtur speciet e tjera të kafshëve, përfshirë njerëzit, diçka që ajo beson se kurrë nuk është filmuar kurrë.

Biologia e krahasoi këtë me zjarrfikësit që ishin të gatshëm të nxitojnë në një shtëpi që digjet për të shpëtuar jetën e të huajve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *