Nenexhiku ka përfitime të shumta shëndetësore për trupin, dhe ja se si ju mund ta bëni një shurup të tillë në shtëpi.

Përbërësit:

200 g gjethe të freskëta nenexhik
2 l ujë
2 limona
2 kg sheqer

Përgatitja dhe përdorimi:

Nenexhiku dhe limoni duhet larë mirë në ujë, kështu që në dy litra ujë shtojme limonët (pa lëvore të prerë në disa pjesë) dhe nenexhikun.
Le të valojë.
Lëngu pasi te ftohet, shtoni sheqerin dhe valojë përsëri derisa ajo trashët si shurup.
Shurupi duhet të ruhet në shishe qelqi.

Përndryshe, është e dobishme për imunitetin, për të parandaluar zhvillimin e viruseve dhe për të relaksuar nervat. Ndihmon në problemet e stomakut, për lëng të mirë dhe të qetë, dhe parandalimin e djersitjes. Ajo përshpejton metabolizmin, kështu që ndihmon në humbjen e peshës, dhe gjithashtu punon kundër ftohjes dhe alergjive. Eliminon frymën e keqe dhe ndihmon qarkullim më të mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *