Çokolata e zezë mund të jetë e mirë për rregullimin e sheqerit në gjak, një copë të vogël prej saj mund ta hanë edhe personat me diabet. Kënaquni me këtë recept me çokolate e cila nuk ju bën asnjë dëm.

Ëmbëlsirë me çokolatë të dyfishtë

NEVOJITEN
Gjysmë filxhani margarinë në temperaturë dhome, 1 e 1/3 e filxhanit me çokolatë gjysmë të ëmbël, dy vezë, një filxhan sheqer, një vanilë, gjysëm filxhani miell, dy lugë kakaom një filxhan arra të griera imët.

PËRGATITJA
Ky desert përgatitet shpejt dhe lehtë. Bëhet edhe më interesant kur i shtojmë fruta dhe çokolatë. Nga kjo masë fitohen 24 kollace, për përgatitjen e këtij deserti janë të nevojshme 25 minuta, ndërsa për pjekjen gjysmë ore.

Vendoseni letrën për pjekje në tepsinë standarde të furrës, ndërsa furrën nxejeni në temperaturë prej 180 gradësh. Gjatë asaj kohe në një pijatë shkrini gjalpë (margarinë) dhe ¾ e filxhanit çokolatë dhe lijini të ftohen. Ngadalë tundni dy vezë duke u shtuar ngadalë sheqer. Kur të fitoni një masë të fortë shkume, shtojani masës vanilen dhe përzierjen e ftohur me margarinë e çokolatë dhe përzjeni ngadalë me lugë. Lyejeni tepsinë me pak margarinë dhe lëreni të piqet 30 minuta. Nëse e shihni se pjesa e sipërme e kollacit mund t’ju digjet para se të piqet tërësisht, mbulojeni me folio. Ftoheni kollacin dhe priteni në katrorë të vegjël (24 copë). Ai nuk do ta humbë sijen edhe sikur të qëndrojë disa ditë në frigorifer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *