Kohët e fundit një zonjë e moshuar, na shkroi për këtë bimë të cilën ajo e quan “Dhuratë nga Zoti”. Gruaja ka luftuar për vite një kist i cili i kishte dalë në gjoks, por asnjë mjekim nuk i dha rezultat dhe ajo filloi të përdorte mjekimet popullore. Fatmirësisht një bimë e quajtur Chaya bëri që kisti i saj të largohej në vetëm 3 muaj, dhe ajo filloi ti ndjente rezultatet që tre ditë pas përdorimit.

Chaya është gjithashtu e njohur dhe si spinaq peme, është një bimë që e ka orgjinën nga Meksika. Edhe pse jo e njohur shumë, bima ka benefite të pabesueshme për shëndetin. Ja disa nga benefitet kryesore të Chaya-s:

Rregullon nivelet e kolesterolit.

Rregullon nivelin e acidit urik në trup.

Përmirëson funksionin e zemrës dhe të syve.

Ngre nivelet e kalçiumit në trup.

Trajton dhe parandalon aneminë.

Trajton ostoporozën.

Rregullon nivelet e sheqerit në gjak.

Parandalon infeksionet, fytin e skuqur, homorroidet dhe dhimbjen e kokës.

Pastron mëlçinë.

Balancon sistemin metabolik.

Këto janë pak nga gjërat të cilat chaya mund të bëjë për benefitet e shëndetit tuaj.

Si ta përgatisni çajin e Chayas :

Përbërësit:

2 gota ujë
6 gjethe Chaya
Përgatitja:

Thjesht hidhni gjethet dhe ujin bashkë në një enë dhe lërini të zjejnë për 10 minuta së bashku. Pas zjerjes kullojeni dhe lëreni të ftohet, më pas mund ta konsumoni dhe me sheqer ose mjalt nëse e doni të ëmbël. Ne ju rekomandojmë të pini 3 gota me çaj para se të konsumoni vaktet tuaja. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *